Site Banner
 
Buton
ANA SAYFA
Buton
HAYAT HİKÂYESİ
Buton
GARİP DUYGULAR
Buton
ŞİİRLER
Buton
YAZILAR
Buton
MİSAFİR DEFTERİ
Buton
İRTİBAT
 
İmzaoğlu Aile Kütüphanesi
 
Efendimiz(s.a.v)'in Muhtasar Hayatı
 
 

Tavsiye Ettiğim Kitaplar

Değerlendirme Makalesiyle
 
Video Buton
 
 
İMZAOĞLU Aile Kütüphanesi
(2144 Kitab - 23 Haziran 2018 itibariyle...)
Besmele

Kütüphanesiz Münevver Olmaz

      1 MAYIS 2017 tarihli (Bknz: KİTAPİ.net) Makalesi:
Merhaba; ​
Bendeniz Beytullah İmzaoğlu;

      ​Marmara Üniversitesi mezunuyum, şimdi aynı üniversitede master yapmaktayım. Liseli yıllarımdan itibaren kendi şahsî kütüphanemi kurmak ile meşgulüm.

      ​Sizlere de tavsiyem kendi şahsî kütüphanenizi kurmanızdır. Haftada bir kaç kitap alsanız bu zaten yıllar içinde -damlaya damlaya göl olur misâlinde olduğu gibi- büyük bir yekûn tutacaktır.

      ​30 Kasım 2010'dan 20 Nisan 2017'ye kadar 1662 tane kitabım oldu. (Şimdilik -inşâallah artarak devam edecek-) ​

      Başka kütüphanelerden istifade etmek güzeldir. Fakat bunun bir takım mahzurları vardır:
​- İstediğiniz kadar vakit ayıramazsınız, ​
- İstediğiniz kitapları bulamayabilirsiniz, ​
- İstediğiniz gibi kitapları kullanamazsınız (altını, üstünü çizme gibi.) ​
Tabii bunlar ilk plânda akla gelen hususlar.

      ​Kütüphanesiz Münevver Olmaz!

      ​​Bu sözü yıllar evvel okuduğum bir kitapta (Üstâd Kadir Mısıroğlu'nun Gençliğin El Kitabı adlı muhalled eserinde) görmüştüm. Gerçekten de hoca son derece haklı. Ciddî, ilmî, fikrî eserler vermek istiyorsanız veya gerçekten ciddî mânâda idrâk, tefekkür ve tahassüste mertebe kat etmek istiyorsanız size aid bir kütüphaneniz olmalıdır. Kitapların ruhu vardır. Bizim millî ve mukaddes eserlerimizin müellifleri ise adeta ölümsüz gibidir. İmam- Gazzali'nin kitaplarını okurken O'nunla adeta başbaşa oturuyormuş gibi hissedersiniz. O kitapların sizinle beraber olması dahi ayrı bir lezzettir, berekettir.

      ​İmzaoğlu Aile Kütüphanesi

      Bizim kültür-medeniyetimizde -ki adı Osmanlı-Türk-İslâm'dır- ilim ve irfan yolunda olanların muhakkak kütüphaneleri vardır ve aile kütüphanesi ananesi kadîm fakat günümüzde nisyana terk edilmiş mühim bir adettir. İşte biz de bu naçizane fikirle, kendi kütüphanemize soyadımızın ismini vermiş bulunuyoruz.

      Not:

      ​Kutadgu Bilig'te bir söz vardır. İnsana faydalı olan ancak insandır. Bendenizle irtibata geçecek herkese elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Şimdiden söyleyeyim kütüphane kurmak usta-çırak münasebetinde olduğu gibi bir rehber vasıtası ile daha kolayca olur. Bu mevzuuda rehberimiz Ömer Furkan Tepe'dir. Kendisi, Hezarfen Kitabevi'nin sahibidir. Mekânı; Üsküdar, Doğancılar Parkı'nın yukarısındadır. Size pek çok hususta yardımcı olacaktır. Kendisi âlim ve ârif gibidir.

      ​Ve's-Selâm.

SAYFAMIZ YENİ HAZIRLANIYOR. YAKINDA İNŞAALLAH KÜTÜPHANEMDEKİ BÜTÜN KİTABLARIN LİSTESİNİ KİTAB ADI - MÜELLİFİ - YAYIN YILI/YERİ VE YAYINEVİ BİLGİLERİYLE BURAYA KOYACAĞIZ.

Site İmza
 
Ana Sayfa - Terceme-i Hâl - Garip Duygular - Şiirler - Misafir Defteri - İrtibat